Telefon 0312 418 45 44 - 0322 235 0 200 WhatsApp 0545 459 1616

Büyük Gap Turu

Arkadaşlarınızla Paylaşın...
Kişi Başı
Açılama
TARİHİN BAŞLANGIÇ NOKTASI
Tarihler
Gezilecek Yerler
GAZİANTEP HALFETİ URFA GÖBEKLİTEPE MARDİN MİDYAT
Kalkış Noktaları
MEŞRUTİYET CAD.
Geceleme
3 GECE - 4 GÜN
Konaklama
ŞANLIURFA (1) MARDİN (2)
Ulaşım
ANKARA'DAN OTOBÜS İLE

Hemen Rezervasyon Yapın

Ödeme tutarını görmek için konaklama bilgilerinizi girip “HESAPLA” butonuna tıklayınız.

Tarih
Yetişkin
Çocuk
1.Çocuk
2.Çocuk
a

TARİHİN BAŞLANGIÇ NOKTASI

1 – 5  HAZİRAN (3 GECE 4 GÜN)

TARİHİ KONAKLARDA KONAKLAMA FARKIYLA

DİYARBAKIR – MARDİN – URFA – GAZİANTEP - ADANA

DİYARBAKIR – HASANKEYF – BATMAN – MARDİN – MİDYAT - DARA ANTİK KENTİ – BEYAZSU –URFA

GÖBEKLİTEPE – BALIKLIGÖL – HALFETİ – GAZİANTEP –ZEUGMA – BAKIRCILAR ÇARŞISI - ADANA

1. Gün: ANKARA-DİYARBAKIR

1 Haziran çarşamba günü saat 19:00’da Meşrutiyet caddesi Yapı Kredi Bankası önünde buluşmamızın ardından araç içi ikramlarımızı alarak keyifli bir yolculuk sonrası Diyarbakır’a hareket.


2. Gün: DİYARBAKIR – BATMAN-HASANKEYF-MİDYAT-MARDİN

Diyarbakır’da ilk olarak muhteşem bir kahvaltıyla güne başlıyoruz. (ekstra) Kahvaltı sonrası Diyarbakır’ı gezmeye başlıyoruz. Edebiyat dünyamızın önemli isimlerinden olan ve 35 yaş şiiri ile tanınan Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ve şu anda müze olarak hizmet veren evi geziyoruz. Bu ev aynı zamanda Diyarbakır sivil mimarisinin de en güzel örneklerinden biridir. Sur içerisinde İslam tarihinin en eski camilerinden olduğuna inanılan, Anadolu’da kurulan ve Haremi Şerif olan Diyarbakır Ulu Camii’ni geziyoruz. Yapım tarihi ve yaptıran uygarlığın bilinmediği, 9000 yıllık bir tarihe sahip Diyarbakır surlarının en eskisi olan Keçi Burcu’nu görüyoruz. Buradan Dicle Nehrine doğru baktığımızda Dicle Nehrinin üstüne kurulu 10 Gözlü Köprüyü, Hevsel Bahçelerini görüp, fotoğraflıyoruz. Mardin Kapı ve Yeni Kapı’yı panoramik olarak gördükten sonra Batman üzerinden Hasankeyf’e doğru hareket ediyoruz. Türkiye’de ilk petrol kuyusunun bulunduğu ilimiz Batman’ı panoramik olarak gördükten sonra, Ilısu Barajı ile sular altında kalan Hasankeyf’e varıyoruz. Baraj yapımı sonrasında Yeni Hasankeyf ve Eski Hasankeyf olarak ikiye ayrılan bu eşsiz kentin her iki kısmını da gezme fırsatımız olacak. İlk olarak Eski Hasankeyf’ten taşınarak Yeni Hasankeyf’te konumlandırılan El Rızık Camisi, Sultan Süleyman Camisi ve Zeynel Bey Türbesi’ni ziyaret edeceğiz. Buradaki gezilerimizin ardından tarifsiz bir deneyim bizleri bekliyor olacak. Arzu eden konuklarımızla birlikte gerçekleştireceğimiz Ekstra Hasankeyf Tekne Turumuzla Eski Hasankeyf’in derinliklerine dalıyoruz. Yaklaşık 45 dakika sürecek gezimizde eski Hasankeyf’in hatıralarını yad edeceğiz. Hasankeyf gezimizi tamamladıktan sonra, bizlere görsel bir şölen sunan Midyat’a hareket ediyoruz. Midyat gezimize Sıla ve Adını Kalbime Yazdım dizilerinin de çekildiği ve daha birçok diziye ev sahipliği yapan Midyat Konuk Evi’ni gezerek başlıyoruz. bolca fotoğraf çektikten sonra Tarihi Midyat Evlerinin arasından yürüyerek hoş vakitler geçiriyoruz. Yürüyüş sonunda ulaşacağımız şehir merkezinde Midyat’ın dünyaca ünlü el işleme sanatı olan Gümüş ve Telkâri ürünlerinden satın alınabileceğiniz çarşıda serbest zaman vereceğiz. Serbest zaman sonrasında aracımızla buluşarak Mardin’deki  otelimize hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.


3. Gün: DARA ANTİK KENTİ- BEYAZSU - MARDİN SOKAKLARI MARDİN-DAYRULZAFERAN-KASIMİYE MEDRESESİ

Otelde alınan açık büfe kahvaltı sonrasında  Mezopotamya Ovasının tepeden denetlemiş bu mistik kenti tanımaya Deyr-ulZafaran Manastırı ziyareti ile başlıyoruz. ‘Safran Manastırı’ şeklinde Türkçeye çevirebileceğimiz ve 1166 – 1932 yılları arasında Süryani Ortodoks Patrikliği merkezi olan Deyrulzafaran Manastırı geziyoruz. Midyat Harabale köyünden rahip Mor Şleymun’un M.S. 400’lü yılların başında burada bulunan kaleyi manastıra çevirip bazı azizlerin kemiklerini buraya getirmesiyle kurulan manastırda Meryem Ana Kilisesi, tarihi kesin olarak bilinmeyen bir Güneş Tapınağını manastır rehberi eşliğinde tanımamızın ardından klasik Mezopotamya Medreselerinin en güzel örneği olan Kasımıye Medresesini ziyaret ediyoruz. Açık ve revaklı avlusu, hayat çeşmesi ve havuzu, Dar-ülKurra ve Dar-ül Hadis’i ile tanımaya çalışacağımız bu önemli yapıda bir süre vakit geçiriyoruz.  Dara Antik Kenti’ne hareket ediyoruz. Yukarı Mezopotamya’da Tarihin eşsiz dokosunda mest olacağınız bir antik kent olan Dara Antik kenti gezimizin sonrasında Beyazsu’ya hareket Beyazsu deresi üzerinde bulunan eşsiz doğa güzelliği ile serinleyip bol bol fotoğraf çekip isteyen misafirlerimizle öğle yemeğimizi alıp kahvelerimizi içtikten sonra Mardin’e hareket ediyoruz. Mardin Sokakları gezimize başlıyoruz. Gezimizin ilk durağı yine diziler ile ünlenmeye başlamış, bir dönem PTT Evi olarak da tanınmış olan Şahtana Konağı ‘nı geziyoruz. Midyat’tan gelen bir gelin için yaptırıldığı rivayet edilen; Mardinli meşhur mimar SerkisLole tarafından inşa edilen bu güzel yapıda fotoğraflarımızı çekiyor ve Şehidiye Camii manzarası ile Mezopotamya Ovasının mistik görüntüsünü izliyoruz. Sonrasında yürüyüşümüz devam ediyor. Sokaklar arasında yapacağımız yürüyüş esnasında Abbara (Dar Geçit) denilen mimari unsuları görüyoruz. Ulu Camii ziyaretimizi yapıyoruz ve ardından Cumhuriyet Meydanına ulaşıyoruz. Burada vereceğimiz serbest zaman ile siz değerli misafirlerimizin bu mistik şehri keşfetmesini istiyoruz. Serbest zaman esnasında Telkâri bakabilir – Mardin Şekeri ve Kuru Yemiş alabilir – Mardin’in meşhur Bıttım Sabunlarına bakabilir ve birbirinden farklı aromaları olan kahveleri içebilirsiniz. Serbest zaman sonunda aracımız ile buluşup otelimize gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama. 


4. Gün: URFA-GÖBEKLİTEPE BALIKLIGÖL – BEDESTEN ÇARŞISI – GÜMRÜKHAN

Sabah otelde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası Urfa’ya hareket.  Göbekli Tepe gezimizle başlıyoruz. İnsan eliyle yapılmış en eski tapınak Göbekli Tepe kazı ve ziyaret alanını gezdikten sonra olarak Balıklı Göl, Ayn Zeliha Gölü, Hz. İbrahim Peygamberin doğduğu ve büyüdüğü mağara gezilerimizi yapıp tarihi Bedesten Çarşısında serbest zaman veriyoruz. Yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz ya da Gümrük Han’da Nargile – Kahve keyfi yapabilirsiniz. otelimize hareket. İsteyen misafirlerimizle Urfa’nın olmazsa olmaz Sıra Gecesi eğlencesine katılmak için hazırlanıyoruz. Sıra gecesi eğlencesi sonrasında otelimizde konaklama.


5. Gün: HALFETİ – GAZİANTEP ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ – BAKIRCILAR ÇARŞISI – ADANA – ANKARA

Otelde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Halfeti’ye hareket. Fırat Nehri’nin masmavi suları altında kalan tarihi dokusu ile sizleri büyüleyecek güzelliğe sahip Halfeti'ye hareket ediyoruz. Tekne gezimize başlıyoruz. Sular altında kalan Savaşan Köyü’ne ait evler ve sular altında kalan Camii’yi görerek Rumkale’nin yanı başından geçip eğlenceli tekne turumuzu tamamlayacağız. Halfeti’de vereceğimiz serbest zaman ardından Gaziantep’e hareket sonrasında  İlk olarak Zeugma Antik Kenti ve çevre ören yerlerinden çıkarılan nadide eserlerin mükemmel bir sunumla size ulaştığı Mozaik Müzesini gezdikten sonra şehir merkezine gidiyoruz. Kültür yolu üzerinde bulunan Gaziantep Kalesi, Tarihi Bedesten Çarşıları ve Pasajları gezdikten sonra serbest zaman veriyoruz. Yöresel Baharat – Yemeni – Bakır gibi ürünlerin satıldığı çarşıları gezebilirsiniz. Ekstra öğle yemeğimizin ardından Tahmis Kahvesi veya Tarihi Kır Kahvesi’nde Menengiç Kahvesi ile yorgunluğunuzu atıp Adana’ya hareket ediyoruz.  Adana’da meşhur kebapların tadına bakıp Ankara’ya hareket ediyoruz. Geç saatlerde Ankara’ya varış.


HAREKET TARİHİ VE SAATLERİ

Turun gidişatını ve amacını engelleyici kötü hava, yol gibi olumsuz durumlarda rehber programı yeniden düzenleme hakkına sahiptir. Geziye çıkmadan önce mutlaka MÜZE KART www.muzekart.com edinin. Gün içerisindeki gezilerimiz yürüyüş ağırlıklı olacağı için rahat kıyafetler tercih etmeniz önerilir.

Büyük Gap Turu Hakkındaki görüşleriniz

YILLARIN VERDİĞİ TECRÜBE İLE HİZMETİNİZDEYİZ

Yurtiçi ve yurtdışı turlarımızla daima sizlerin hizmetinde ve yanınızdayız..